Gazeteci Bülent Mumay’a 20 ay hapis cezası

Gazeteci Bülent Mumay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin metro kredisine haciz koyduran Met-Gün İnşaat’a ilişkin Twitter paylaşımını kaldırmadığı için 20 ay hapse mahkûm edildi. Cezada ertelemeye gidilirken, Mumay “Biz gazeteciyiz ve haber yaparız. Yapmaya da devam ederiz” diye konuştu.

Gazeteci Bülent Mumay’ın Met-Gün İnşaat’ın 2019’daki seçimden hemen sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) metro kredisine haciz koydurmasına ilişkin paylaşımı nedeniyle yargılandığı davada ceza çıktı.

Ekrem İmamoğlu, 2019’da İBB Başkanı seçilince AKP dönemindeki ihale süreçlerini şeffaf olmadığı gerekçesiyle durdurdu. Bunun üzerine AKP döneminde asfalt işlerini alan Metin Güneş‘in sahibi olduğu Met-Gün İnşaat Temmuz 2020’de, AKP yönetimi dönemindeki alacaklarını tahsil etmek için ihtiyati haciz kararı aldırdı. Şirket, belediyenin metro projesi için yurtdışından bulduğu ve haczi kabil olmayan 565 milyon TL’lik krediye el koydurttu.

Konunun basın tarafından haberleştirilmesi üzerine Met-Gün İnşaat söz konusu haberlere ve sosyal medyadaki paylaşımlara İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nden, kişilik hakları ihlali iddiasıyla erişim engeli kararı çıkarttı.

İnternet haber siteleri karara uyarak haberlerini kaldırdı. Ancak Twitter söz konusu içerikleri kaldırmadı. Gazeteci Bülent Mumay da, daha önce Twitter’da yaptığı bilgiseline mahkemenin kararını ekledi.

2 yıl hapis, 1 yıl 8 aya indirildi

Bunun üzerine Met-Gün İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Halis Ezer ile şirket avukatı, Mumay’ı ‘kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymakla (TCK 136/1)’ suçlayarak şikayetçi oldu.

Mumay’ın mahkeme kararındaki kimlik numaralarını sansürlemeden paylaşmasını suçlama konusu yaptı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da Mumay hakkında iddianame hazırladı ve kamu davası açtı.

Mahkeme iki buçuk yıldan uzun sürdü. Bianet’ten Hikmet Adal’ın haberine göre, bu duruşmada karar çıktı. Mahkeme Bülent Mumay’a 2 yıl hapis cezası verdi. Cezayı ‘iyi hal’den 1 yıl 8 aya düşürdü. Ayrıca cezada ertelemeye gitti.

Bülent Mumay: Haber yapmaya devam edeceğiz

Karara itiraz edeceklerini belirten Bülent Mumay, şunları söyledi: “Şirket tüm haberleri sildirip benim tweetimi sildiremeyince bu kez tweetin altına bu konuyla ilgili alınmış erişim engeli kararını olduğu gibi koyduğum için dava ettiler. Paylaşımları sildiremedikleri için ‘kişisel bilgileri ifşa etmekle’ suçladılar. Mahkemeye gittik, bir suç kastı olmadığını, bunun kişisel verinin ele geçirilmesi olayı olmadığını anlattım. Ortada benimle ilgili alınmış bir mahkeme kararı vardı ve ben bana tebliğ edilen kararı paylaşmıştım. Dosyada üç kez savcı değişti. Son gelen savcı cezalandırılmam yönünde mütalaa verdi. Hakim de bu yönde karar kurdu.

Seçim öncesinde böyle bir ceza çıkmasına hiç şaşırmadım. Seçim öncesinde gazetecilerin iktidarı eleştirmesini engellemek için alınmış bir karar bu. Fakat bu kararın ne benim iş yapma biçimimi ne de meslektaşlarımın iş yapma biçimini değiştirir. Biz gazeteciyiz ve haber yaparız. Yapmaya da devam ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir