O Türk Kripto Para Borsası Yetkilileri Hakim Karşısında!

Yerel bir kripto para borsası olan Bitrota’ya yönelik Şubat ayında başlayan soruşturma yargı aşamasına geçti. Bitrota yöneticileri için yatırımcıları dolandırdıkları gerekçesiyle 10 bin yıla kadar hapis isteniyor.

Kripto para borsası Bitrota sanıklarının yargılanma süreci başladı

Kripto para borsası Bitrota’ya ilişkin olarak açılan dava kapsamında, sanıklar mahkeme karşısına çıkmaya başladı. Duruşmada yaşananlar hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Savunma avukatı Kenan Altun’in açıklamaları dikkat çekiciydi.

Bitrota dolandırıcılığı arasında yer alan kişilerin, kripto para piyasasında faaliyet gösterdikleri ve kullanıcılardan yüklü miktarda para topladıkları iddia ediliyor. İddialara göre, şirket faaliyetleri sırasında hukuka aykırı işlemler gerçekleştirdi ve yüzlerce yatırımcıyı mağdur etti.

5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada borsanın savunma avukatlığını yapan Kenan Altun, şunları kaydetti:

Burada sanık olarak bulunuyor isem de dürüstlüğümden ve işime bağlılığımdan dolayı buradayım. Borsam halen işleme açıktır. Ben şirketin yazılım yöneticisiydim. Hasan Özkan ise finans bölümüne bakıyordu. Hesap silme söz konusu değil. Hangi mağdur, mağduriyetinin giderileceği pazarı kapatır? Galeyana getirilmiş birtakım kişilerin üzerime salınmasıdır. Temmuz 2021’de kullanıcıların Türk lirası çekim taleplerinin olduğunu öğrendim. Hesapta yeterli miktarda para olmadığını gördüm. Hasan Özkan, yurt dışında olduğu için onu aradım. Sermaye yükseltmesi amacıyla şirket hesabından 4 milyon 500 bin lira çekmesini ve kullanıcıların para çekim taleplerini karşılamak amacıyla sisteme yatırmasını söyledim. Maalesef bu para hesaba gönderilmedi. Sonradan Hasan Özkan’ın 11 milyon 600 bin lirayı sistemden çektiğini öğrendim. Hemen arkasından da Hasan Özkan hakkında Eylül 2021 tarihinde suç duyurusunda bulundum.

“Kullanıcıları dolandırması için ortada bir neden yok”

Duruşma sırasında, şüphelilerin avukatları da müvekkillerini savunmaya devam etti ve iddiaları çürütmeye çalıştı. Savcılık ve savunma avukatlarının delilleri ve argümanları ortaya koymasıyla birlikte, dava süreci ilerlemeye devam edecek. Savunma avukatı Altun, 3 yatırımcının 50 milyon lira mağduriyet bildirdiğini, ancak bunun doğru olmadığını söylüyor.

Altun, savunmasında, “Çektikleri rakamdan hiç bahsetmiyorlar. Benim kullanıcılarımın mağduriyetlerinin nedeni coinin değerinin çok fazla düşmüş olmasıdır” diye konuştu.

Altun daha sonra, “Tutukluluğum marifetiyle kullanıcılarım mağdur oluyor. Bilirkişi raporunda 532 kişinin toplamda 54 milyon lira zararının olduğu söyleniyor. Ortalama benim borsamda 532 değil 1532 kişi yatırdığından daha az para çekmiş, kara geçmemiş olabilir. Bu işte kar da var, zarar da. Ben 18 aydır bu borsayı dolandırıcılık yapmak için de açık tutmuyorum. Diğer borsalar da açılacaktır. Cezaevinde olsam da zor şartlarda borsamı açık tuttum. Çıktıktan sonra da kapanmayacak ve hiçbir kullanıcı mağdur değildir ve olmayacak” açıklamasıyla borsasının baltalandığını öne sürdü.

Kripto para borsası yöneticilerine 10 bin yıla kadar hapis

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kripto para borsası “Bitrota” üzerinden yatırımcıları dolandırdıkları iddia edilen biri tutuklu 10 sanık hakkında iddianame hazırladı.

İddianamede, sistemin ortakları Kenan Altun ve Hasan Özkan da dahil olmak üzere 10 sanık hakkında “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının aracılığıyla dolandırıcılık” ve “şirket yöneticisi olarak şirketin faaliyeti kapsamında dolandırıcılık” suçlamaları yer alıyor.

Ayrıca, 532 mağdura karşı işlenen suçlardan dolayı toplamda 3.724-10.640 yıl arasında hapis cezası talep edilmektedir. Kenan Altun ve Hasan Özkan için ayrıca “mal varlığının aklanması” suçundan 7 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Kriptokoin.com olarak Nisana ayında meydana gelen yeni bir coin dolandırıcılığına bu yazıda yer verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir