Seçim Görevi İptal Edilir mi, Nasıl İptal Edilir? Seçim Görevi Öğretmenlere ve Kamu Personeline Zorunlu mu?

2023 Genel Seçimleri için tamı tamına 11 gün kaldı. Cumhurbaşkanı ve parlamento seçimlerinin birlikte yapılacağı 2023 seçimlerine ilişkin yalnızca seçmenler değil, görev alacak yetkililer de araştırmalarını sürdürüyor. Seçimde görev almak istemeyenler, seçim görevinin nasıl iptal edileceğine dair cevap arıyor. YSK seçim görevinin nasıl iptal edileceğine ilişkin açıklamada bulundu. Peki seçim görevi iptal edilir mi?

Türkiye’nin heyecanla beklediği 2023 genel seçimleri, 14 Mayıs Pazar günü tamamlanacak. Cumhurbaşkanı ve parlamento seçiminin gerçekleşeceği seçimlere 11 gün kaldı.

Sandık görevleri henüz belli olmadı. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için okullarda kurulacak sandıkların başında bir başkan, altı asıl ve altı yedek üye görev alacak. Seçimlerde ilçelerde görev yapacak olan kamu çalışanlarının görevleri, yerleşim yerlerinin adresleri esas alınarak belirlenmekte.

Seçim günü özellikle kamu çalışanları ek gelir elde edecekleri görevlerinde sandık başında olacak.

YSK mevzuatında bulunan bilgilere göre idare amirleri, zabıta amir ve memurları, Askeri Ceza Kanunu’nun 3. maddesinde yazılı olan sivil memurlar dahil askeri şahıslar ile birlikte TBMM Meclis üyeleri ve adaylar sandık kurullarına seçilemiyor.

Peki kamu çalışanlarına seçim görevi zorunlu mu?

Yüksek Seçim Kurumu (YSK)’nın 135 sayılı genelgesinde yer alan ifadelere göre; 

‘İlçede görev yapan tüm kamu görevlilerinin (298 sayılı Kanunun 26. maddesinde sayılanlar hariç) listesi, mülki idare amiri tarafından yerleşim yeri adresleri esas alınmak suretiyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilir.

İlçe seçim kurulu başkanı, bu kamu görevlileri arasından ihtiyaç duyulan sandık kurulu başkanı sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişiler arasından mani hali bulunmayanları sandık kurulu başkanı olarak belirler. Sandık kurulu başkanının göreve gelmemesi halinde, kamu görevlileri arasından belirlenen üye, bu üyenin de bulunmaması durumunda en yaşlı üye kurula başkanlık eder.’

Seçim görevi iptal edilebilir mi? Seçim görevi nasıl iptal edilir?

Seçim görevi iptal edilebilmesi için, görevin sağlandığı ilçe seçim kuruluna başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru durumuna göre seçim görevi iptali sağlanır. Sandık kurulu görevlilerinin belirlenmesi, 298 sayılı Kanun’un 22. ve 23. maddesine göre ayarlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir