İİT, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını kınadı

İİT’den yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in, Gazze’nin güneyinde yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah kentine düzenlediği saldırılara tepki gösterildi.

İsrail’in Refah’a yönelik saldırıları sonucu çoğu çocuk ve kadın olmak üzere yüzlerce Filistinli sivilin öldürüldüğü ve yaralandığı hatırlatılan açıklamada, söz konusu saldırıların uluslararası toplumun uyarılarının göz ardı edilerek yapıldığı belirtildi.

‘FİLİSTİN HALKINI TEHCİR ETME KABUL EDİLEMEZ’

Refah kentine yönelik saldırıların, Gazze Şeridi’ndeki insanların acılarını derinleştiren ve soykırım suçunun devamı olarak nitelendirildiği açıklamada, bunun Filistin halkını tehcir etme yönünde kabul edilemez bir girişim olduğu kaydedildi.

İSRAİL’E KINAMA

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki uygulamalarının, “İsrail’in soykırımı önlemek için tüm tedbirleri alması” yönündeki Uluslararası Adalet Divanı kararına aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere uyguladığı şiddet olayları da kınandı.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası topluma, İsrail’in saldırılarını durdurma ve Gazze Şeridi’ne insani yardımların ulaştırılması yönündeki sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir